1 Nis 2009

BU NASIL İŞ?

Bugün biraz olsun televizyon izlerim düşüncesiyle sabah bilgisayardan önce televizyona sarıldım. Kaç gündür helikopter kazasıydı, yerel seçimlerdi, seçim uğruna ölenler kalanlardı derken bana yine gına:) gelmişti televizyon denen aletten. Neyse eh bugün artık bu haberler bir ölçüde olsun azalmıştır dedim, televizyonu açayım derken açmamla kapamam bir oldu. Çünkü bana gelen gına:) anladım ki hala geçmemiş. Nasıl geçsin? Yahu vallahi delircem, hem de peşpeşe veriyorlar bu sinir harbi haber müsveddelerini..
Neymiş efendim Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer arkadaşlarının düştüğü helikopter kazasında enkazı bulan köylüler hakkında soruşturma açılacakmış. Bazı köylülerin "burda ne devlet var, ne asker.Bizi dinleselerdi enkaz daha önceden bulunurdu" şeklinde ki sözleri devleti küçük düşürmüş. Onun için de savcılık bu sözleri incelemeye almış. Delircemmmmm...Yahu bende mi bir algı eksikliği var yoksa her şeyi doğru anlıyorum da kimse çaktırmıyormu? Devletin onca askerinden, sivil savunma görevlilerinden, akut dan makut dan önce bu adamlar enkazı buluyor ve savcılık incelemesine giriyorlar. Ne olacak ki canım, sadece bilmem kaç bin yükseklikte ki dağlara tırmandılar, oh bir de temiz dağ havası aldılar, kar mı? Aman ne olacak canım..köylü onlar kaç metre de olsa kar onlara bir şey demez..
Lütfen demokratik olalım..lütfen.. Biz demokrasiyle, cumhuriyetimizle, bu özgürlüğü bize hediye eden Atatürk'ümüzle övünüyoruz. O zaman ne bu? Bu kadar özgürce cümleyi kuramayacak olan köylü hangi milletin efendisi ben anlamadım ki..Efendiliği kim kaybetmiş ki bizim köylüler bulsun..
Bu olay zaten yeterince üzdü hepimizi. En çok da bir insanın sadece dizi kırıkken, bağıra bağıra ölmesi, ölümü beklemesi yeterince kötü. Ben, çoğu zaman içinde saklamayı tercih ettikleri zeka ve yürekliliklerini bu sefer dışa vuran ve kar demeden, soğuk demeden evlerini, çocuklarını bırakıp çalışmalara katılan bütün köylülere minnet duyuyorum.
İkinci cinnet meseleme gelince; hala bitmeyen şu seçim gailesi.. Ya akşama kadar şu sokakta bangı bangır saçma ötesi müziklerle propaganda yapıp geçerlerken, ben de "of şu seçimler bitse de kurtulsak" diye sinir harbi geçiriyordum. (Ben tam çocuğu uyutuyorum, onlar bangı bangır müzik açmışlar. Bir de iyi müzikler olsa. Tabii çocukcağız da "ıngaaaaaa...ıngaaa...":)) diye ağlayarak uyanmıyor mu..of..yaklaşmayın yanıma.
Zaten bu sene ki seçimlerde liderler ve yanlarında ki büyük isimlerden çok seçim olayları daha ilgi gördü.
Dün akşam izliyorum; bilmem nerenin ilçesinde seçime 1 hafta kala iktidar partisinin belediye başkan adayı vefat ediyor. Buna karşın ismi aday listesinden silinmiyor ve seçimlerde birinci olarak çıkıyor. Ancak kendisi mefta olduğu için ikinci sırada gelen muhalefet partisinin adayı başkan koltuğuna oturuyor. Vefat eden kişinin yakınları özellikle kadınlar:(( ortalığı yıkıyorlar. Neymiş? Başkanlığı kabul edilen o kişi görevinden alınacakmış, onu kabul etmiyorlarmış, yerine başkan vefat eden kişinin partisinden biri gelecekmiş. Köylü bir teyzem diyor ki; "hayır, biz o geleni kabul etmiyoruz, madem oğlumuz öldü onun ismi yaşayacak ve onun partisinden biri başkan olacak" mış......
Ah cehalet..ah cahil halkım benimm...diye bir türkü bile tutturmuşum o anda, onu söylüyorum. Yahu teyzecim bu demokrasi, başka şeye benzer mi? Öyle kafana göre birini oturtursan demokrasi nerde kaldı?
Haaaa bir de bizim mahalle muhtarlığı..Burası da bir alem. Yıllardır aynı muhtar var burda ben kendimi bildim bileli. Bu sene bir bayan da aday olmuş, millet onu ayıplıyor. "Burda yılların muhtarı varken kim seçer onu "diyorlar. Şimdi ki muhtarın babası da önceden bu mahallenin muhtarıymış, bizim muhtara da babasından kalmış bu meslek. Başka muhtar düşünülemezmiş. Yahu yine ne alakası ver diyeceğim. Kraliyet mi bu da babadan oğula geçsin..Delircem.Demokrasi bu teyzecim demokrasi.. Başka şeye benzemez.
Anlaşılan o ki; bize demokrasinin nasıl bir şey olduğunu unutturmuşlar. Birbirimize demokrasiden uzak barbarca, vahşice davranırken demokrasi denilen şeyi unutmuşuz. İlkokulda bize resimlerle, kartonlarla, piyeslerle ve ısrarla anlatılan demokrasiyi hiç kaybetmesek keşke.

8 yorum:

hasret demir dedi ki...

demokrasinin en güzel yanı olan seçme seçilme hakkı...cumhuriyet...en önemli değerimiz olan bağımsızlık...bunlar artık ne yazık ki kimsenin dile getirmediği kavramlar...bunların yerini, bize ne yememiz, ne giymemiz, ne izlememiz gerektiğini dikte eden bir medya ve bu şekilde uyuşturulan bir millet aldı...ne zaman gerçekten kızmamız gereken şeye kızacağız, kitleler halinde gerçeği anlayacağız, bilemiyorum ne yazık ki...birazcık tarihimize baksak ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'sinde ne anlatmaya çalıştığını zaman geçmeden anlasak yeter halbuki...ah bi açabilsek gözümüzü...

Adsız dedi ki...

gesictnemerhaba..haklısın canım yazdıklarına katılıyorum ben de haber izlemek için oturduğumda spikerlere sinir oluyorum.öyle bir anlatıyorlar ki eyvah yandı bitti kül olddu hesabı iyi oynuyorlar dramatik.mesela bir haberde o kaadar fakirse adam tvye çıkarmışsanız siz yardım edin.oturduğunuz yerden bi haber okumakla zaten acaip paralar kazanıyorlar..epey bi gıcık olduğum konu var..ne desek haklıyız..

Adsız dedi ki...

gesictne kelime doğrulamadaki kelime:) satır kaymışda ondan yazılmış

pelin'ce dedi ki...

Çok güzel yazmışsın,bu nasıl iş gerçekten anlamak mükün değil.

yemekgezegeni dedi ki...

Merhaba,

yemekgezegeni'ne üye olmayı kabul etmenizle birlikte mail adresinize
sitemizin banner kodu gönderilmiş, ve üyeliğinizin tamamlanması,
içeriklerinizin yemekgezegeni'nde görüntülenmesi için banner kodunu
sayfanıza eklemeniz beklenmektedir.

nilüfer dedi ki...

merhaba bahar hn bende boğa burcuyum ve gresunluyum eşimde trabzonlu yazınızı büyük bir ilgiyle okudum aslında hem doğrular var birazda yanlışlar şöyleki helikopter kazasında köylüleri ben aslında biraz suçlamıştım nedenmi? nerde ne konuştukları belli değildi her kananla çıkıp farklı şeyler söylediler mesela biz helikopteri gördük elektirikler parlıyordu üzerimizden 5 dakika önce geçti sonra düştüğünü anladık devleti aradık efendim yanlış yerde arıyorsunuz böyle böyle dedik diye ama şimdi o gün o kadar bilgi kirliliği yaşandıki kim bilir onlar gibi kaç kişi başka başka yerler için bilgiler vermiştir ve kendileri iddaa ediyorlarki biz gördük anladık ordalar diye ve 3gün bekliyorlar 3.gün aramaya çıkıyorlar mademki çıkabiliyorsunuz zamanında çıkmaları gerekirdi ama ben genede onları tam olarak suçlamıyorum tv medya dünyası herşey yaptırılır anlattırılabilir ama çeneni tutmazsan cezanıda çekersin hiç sıkılma hiç sinir harbi yaşama arkadaşım herkes hakettiğini yaşar bende bilgilerimi paylaşmak istedim
sevgilerimle..

UFUK ÇİZGİSİ dedi ki...

evet..keşke..

estergonyesil dedi ki...

Demokrasi malesef ağızlarda sakız oldu. Demokrasi deniyor ama birileri istemediği bir şey oldumu hemen susturuyor. Birde dün çıkıp köylüyü ötekileştirdiler demiş birileri. Köylü ne zaman ötekiydi. Birileri laf cambazlığı dışında birşey yapmıyor. Bizde oturup izliyoruz işte. Başımıza daha neler gelecek...

Bu konuda çok doluyum sayfalarca yazabilirim ama neyse :)

Bende beklerim bloğuma arkadaşım.